10 nõuannet algajale kaalulangetajale

Kindlasti on kõik, kes kunagi kasvõi kaalulangetamise peale mõelnud, näinud erinevates portaalides lugematul hulgal artikleid kümnest nipist või sammust, mis peaks kilod imeväel meie puusadelt kaduma panema. Reaalsus on aga see, et mingisugust imerohtu kaalulangetamiseks olemas ei ole- vaid järjepidevus, tahtejõud ja raske töö on need, mis tulemusi toovad. Sellegipoolest on suur osa neist artikklitest tõesed ja vajaka jääb meil tihtipeale sellest esimesest järjepidevusest, et nende kümne nõuande tõhususes veenduda. Ajaga on ka minul tekkinud oma “nipid” mis minu kaalulangetamisele tõesti kaasa aitasid ja nüüd tahaksin neid ka teiega jagada.

#1 JOO VETT

Tegu on vana hea soovitusega, mida kõik alati teavad, kuid sellegipoolest väga nigelalt jälgivad. Enamus ajast, kui su käsi haarab mõne üleliigse ampsu järele on sul lihtsalt joogijanu! Niiet hoia pudel vett alati lähedal, kuid pea meeles, et maitseveed sisaldavad endas jällegi palju peidetud kaloreid ja sobivad pigem karastusjoogiks.

#2 ALUSTA!

Selleks, et edusamme teha peab kusagilt alustama. Instagramis vormis tüdrukute piltide scrollimine võib küll mõjuda motiveerivalt, kuid kilosid see iseenesest ei kaota. Tuleb meeles pidada, et ka nende piltide taga on meeletu töö ja vaev ja ilmselt ka üks raske algus. Seega, liitu spordiklubiga või mine homme hommikul jooksma, valik on sinu, aga tee see esimene samm!

#3 SEA EESMÄRKE

“Eesmärgid on tähtajaga unistused” Ja just nii ongi! Kuid oluline on seada endale reaalseid vahe-eesmärke, mis oleks ka tehtavad. Vastasel juhul on ebaedu korral väga lihtne jälle käega lüüa ja alla anda. Samas on kordaminekud meeletult motiveerivad. Ei ole mõtet võtta sihiks koheselt kaotada 20 kilo, alusta esialgu viiest.

#4 LOE KALOREID JA JÄLGI PORTSJONE

See on nüüd muidugi äärmiselt isiklik soovitus. Kalorite lugemine ei pruugi olla kõigi jaoks, kuid minul aitas see asjad perspektiivi panna. Kas võtta 80ne kalori eest üks amps šokolaadi või süüa üks terve muna? Kumb rohkem kõhtu täidab? Üks kaalutõusu peamiseid põhjuseid ongi see kui süüakse päevas rohkem kaloreid, kui ära jõutakse kulutada. Nii lihtne see ongi. Alati ei ole põhjus isegi selles MIDA süüakse vaid KUI PALJU. (Kuid see vajaks ilmselt omaette postitust) Oluline ei ole paaniliselt igat kalorit lugeda, vaid endale selgeks teha see suurusjärk palju võiks päevas süüa.

#5 LOE SILTE

Kokkuvõtvalt öeldes võiks me lihtsalt rohkem tähelepanu pöörata toiduainetele mida me tarbime. Iga jogurt ei ole alati tervislik valik. Ja samuti võib ka suurel hulgal soolastes toitudes nagu pastakaste või kartulikrõpsud olla peidus suures koguses suhkrut. Üleliigse suhkru tarbimise kahjulikkusest peaks aga igaüks meist teadma. Samuti tuleks vältida poolfabrikaate ja üle töödeldud toitu.

#6 LIITU SPORDIKLUBIGA

Ma mõistan, et kõigil pole spordiklubi käepärast või puuduvad rahalised võimalused. Kuid enamus ajast on tegu lihtsalt ettekäänetega. Aega leiab alati. Ka mina ärkan hommikul kell 6, et jõuda enne lapse ärkamist trennis käidud. Klubid/Jõusaalid pakuvad erinevaid pakette ja alati võib valida soodsaima variandi ja ebavajaliku nagu näiteks alkoholi või reede öise McDonaldsis käigu pealt kokku hoida. Klubiga liitumise boonuseks on see, et kui sa juba millegi eest maksnud oled, siis ilmselt lähed ka kohale ja omakorda kui juba jõusaali minna, siis on kergem ka trenni teha. Kindlasti annavad motivatsiooni juurde ka teised trenni tegijad ja rühmatreeningu kambavaim.

#7 LEIA ENDA JAOKS SOBIV TRENN

Olgu tegu siis jõusaalis kardio tegemisega või mõne rühmatreeninguga. Oluline on treeningust rõõmu tunda, et järgmine kord oleks kergem samm spordiklubi poole seada. Minu lemmikuks oli alustades näiteks LesMillsi BodyBalance rühmatreening mis sobis ideaalselt  regulaarselt trennis käimisega harjumiseks.

#8 ÄRA SÖÖ ÖÖSEL

Ideaalses maailmas sööks me läbimõeldud toidukorrad kindlatel aegadel. Kui see aga koheselt ei õnnestu siis võiks esialgu keskenduda sellele, et päeva viimane toidukord ei jääks liiga hiljapeale ja ei oleks liiga raske või süsivesikuterikas. Vastasel juhul tõstame oma keha insuliinitaseme enne ööund kõrgeks ja keha tegeleb puhkamise ja rasvapõletuse asemel hoopis toidu seedimise ja rasvaloomega. Samuti kannatab selle tõttu ka une kvaliteet. Nimelt vajab meie keha normaalseks rasvapõletuseks öösel 10-12 söögivaba tundi. Siinkohal on tegu vist ühe oluliseima nipiga mis minu puhul kaalu langema pani. Kui hakkasin õhtusöögiks sööma süsivesikute vaesemaid ja valgurikkamaid toite nagu näiteks rohelisi salateid liha, kana või kalaga ja peale õhtusööki enam ühegi ampsuga ei patustanud olid esimesed tulemused näha juba nädala ajaga. Kuid pane tähele, isegi üks väike komm või võileib paneb kehas seedeprotsessi uuesti käima! Seega kui peale õhtusööki veel midagi tahaks, siis võta tassike taimeteed.

#9 ÄRA “DIEEDITA”

On ekslik arusaam, nagu dieet oleks mingi ebameeldiv asi, mille peab kuidagimoodi ära kannatama. Tegelikkuses tähendab dieet lihtsalt kontrollitud toitumist. – Ja ideaalis ei lõpe see kunagi! Ükski äärmuslik dieet, mis lubab su kahe nädalaga vormi ajada ei saa olla jätkusuutlik. Üldjuhul võetakse kaotatud kilod peale dieedi lõppu koheselt tagasi, kui mitte veel rohkemgi. Püsivate tulemuste saavutamiseks tasub alustada väikestest muutustest, mis ajapikku harjumusteks saavad. Näiteks asendasin ma kaalu langetamise alguses nisujahu tooted täistera toodetega ja üldiselt üritasin pastat võimalikult vähe süüa, kuna ma tean, et minu puhul on just pastatooted suurimaks komistuskiviks. Sellega seoses hakkasin ka hommikusöögiks võileibade asemel pigem munatoite või putru sööma. Sääraste väikeste muutuste tegemine annab aga pikas perspektiivis tulemusi.

#10 ÄRA OSTA KOJU RÄMPSU

Kui enne magamaminekut tuleb suur jäätise või šokolaadi isu siis üldjuhul enamus inimesi samme lähima poe või bensiinijaama poole ei sea. Küll aga on suur oht kiusatustele järgi anda kui koju on varutud erinevaid maiuseid. Sama käib ka erinevate poolfabrikaatide kohta nagu külmutatud pitsa või pelmeenid, kui sul neid kodus pole, siis ei saa sa neid ka süüa. Kui poes enesekontrolli säilitamine raskusi valmistab, siis tasub kodus toidukorv läbi mõelda ja koostatud poenimekirjast mitte kõrvale kalduda.

Muidugi ei suuda ma ka ise alati 100% enda nõuannete järgi toimida ja liigagi tihti unustan ma vett juua või söön õhtusöögiks pitsat. Kuid see ongi normaalne. Oluline on endale põhitõed selgeks teha ja kui ülejäänud aja nädalast süüa korralikult siis ei tee see üks pitsa või burger ka liiga. Sest nagu ma ütlesin, siis tervislik toitumine ei saa olla lühiajaline ja äärmuslik, vaid loomulik osa elust.

Lõpetuseks pilt mu uuest lemmikust maitseveest 🙂 Milline kümnest punktist teid kõige enam huvitab? Ja milline vääriks kindlasti eraldi blogipostitust?

maitsevesi

*NB! Rõhutan veelkord, et ma pole litsentseeritud toitumisnõustaja ja tegu on lihtsalt nõuannetega, mis minu puhul toimisid 🙂

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s